Що робити на полі бою чи на позиціях, коли наближається ворожий дорн? Зараз – це питання навіть більш важливе для безпеки, ніж авіа- та обстріли артилерії. Окупанти запускають велику кількість дронів всіх типів. При тактичній підготовці на початку війни не вчили, як захиститися від скидів з ворожого дрона, тому тепер треба швидко адаптуватись під нові реалії, використовувати антидронові рушниці та засоби РЕБ, які працюють на кастомізованих частотах.

Види загроз, коптерів та 3 функції аеророзвідки окупантів

Останнім часом по всій лінії фронту з'являються часом дешеві, неякісні, але кастомізовані коптери. Щоб убезпечити себе, пілоти можуть користуватись анонімайзером. Засіб зроблений для приховування точки вильоту літального засобу. Вони можуть обходити частоти засобів РЕБ, тому системи виявлення дронів не завжди «бачать» їх. Для розуміння, як захиститися від скидів з дрона, потрібно знати, для чого їх використовують. Наведемо 3 основні функції ворожої аеророзвідки:як захиститися від скидів з ворожого дрона

  • збір інформації;
  • наведення чи корегування вогню;
  • скид бойової частини (вибухівка, хімічні речовини).

Це варіанти роботи БПЛА, які несуть пряму загрозу життю бійців та техніці. Але фатальним є саме той, що несе БК. Це дрони-камікадзе, або FPV. Навіть з огляду на вітер, їх потрапляння точне, вони здатні залетіти навіть у «лисячі нори».

Як захиститися від скидів з ворожого дрона: заходи безпеки

Маскуйте все, що може бути ціллю: позиції, техніку, склади БК, стабіки. Враховуйте – ворожа аеророзвідка, так само, як і наша, бачить все. Тому маскуйте не лише згори, а з усіх сторін. Маскування виконано правильно, коли місцевість виглядає природно, без слідів втручань людей.

Тип маскування потрібно вибирати залежно від локації. Замаскований об'єкт має виглядати максимально природно. При облаштуванні позиції в посадці гілки, дерен, трава виглядатимуть звичайно. В урбані краще використовувати підручні будматеріали, цеглу, шифер. Пам’ятайте, у природі не буває прямих ліній, тому краї окопу не мусять бути рівними. 

Види скидів можуть бути різними. Існують апарати, здатні нести на собі вантаж близько 1 кг на відстань декілька кілометрів. Такий коптер легко може доставити гранату Ф-1 в зону його видимості. Вона критично не нашкодить техніці, але небезпечна для особового складу. Що скидають з дронів, окрім гранат:

  • хімічні речовини;
  • БК для ВОГів;
  • баражувальні боєприпаси для дронів-камікадзе;
  • вибухівку, спеціалізовану під конкретний дрон.

Як вберегтися від скидів ворожих дронів, якщо лунає команда «повітря» або чутно звуки дрона? Обов'язково виконувати накази та заходи безпеки. З моменту, коли ворожий дрон передав ваші координати артилерії, невдовзі може відбутися обстріл. Якщо маєте намір збивати ціль, то позиція точно буде демаскована. Не в кожній ситуації це доцільно. Коли ворог ще не знає про вашу локацію, не варто її розкривати. 

Технічні засоби, які порушують плани та знешкоджують дрони окупантів

Безпілотники активно використовують обидві сторони. Тому й засоби для виявлення літальних апаратів та розірвання зв'язку з оператором також вкрай потрібні. Вони мають відмінності за методом роботи, радіусом дії, частотами, потужністю, живленням. Стаціонарні чи окопні потребують маскування, бо вони є пріоритетними цілями для окупантів: що скидають з дронів

  • об'єктовий комплекс для захисту великої площі або інфраструктури;
  • «бригадні» системи середньої потужності;
  • тактичні чи окопні засоби РЕБ для мобільного використання в траншеях, окопах та на транспортних засобах.

Невеликі пристрої, такі як антидронові рушниці, – більш популярні. Вони мобільні, їх можна швидко розгорнути, мають відносно малу вагу, підходять для пересування мобільних, розвідувальних груп, легко живляться. Ціна на них доступна, що не впливає на якість приладу.

Як вибрати засіб під свої бойові задачі та ділянку фронту

Залежно від позиції та завдань загроза з боку ворожих безпілотників буває різною. Щоб розуміти, якими частотами користується ворог на вашій ділянці, потрібно дати запит аеророзвідці. Якщо по позиціях працює FPV – це 0,7 ГГц, 0,9 ГГц або 1,1 ГГц. Щоб окопний РЕБ «побачив» Mavic, – він мусить працювати на частотах 2,5 ГГц та 5,8 ГГц. 

Як РЕБ «полює» на дрон, та де роблять надійні глушилки

Коптерам DJI Mavic потрібно для роботи отримувати сигнал з 12 супутників. Засоби РЕБ заглушають ці сигнали. Координація порушується, БПЛА втрачає комунікацію із пілотом. Після втрати зв'язку, залежно від типу та програмування, він може спробувати повернутися «додому», здійснити аварійну посадку або відлетіти «у вирій». У будь-якому разі коптер завдання виконати не зможе. 

Тактичні засоби протидії дронам, які тестуються на полігонах, можна придбати на сайті «Небо наше» прямо зараз або на замовлення, якщо потрібні кастомні рішення. Тут другий рік виготовляють та надають за потреби на тест-драйв засоби виявлення дронів та глушіння.