Не важливо, наскільки добре ви замасковані – сучасні військові тепловізійні комплекси, в тому числі й ті, що монтуються на дрони, можуть бачити вас на відстані в декілька кілометрів. Додаткова опція в поєднанні з високою маневреністю коптерів дає багато переваг оператору та несе смертельну загрозу цілі. 

Як протидіяти дронам з тепловізорами, коли вони бачать вас навіть крізь туман, дощ, сніг? Безпілотник, обладнаний тепловізором, залишається вразливим для антидронової рушниці та засобів РЕБ різних типів. Далі надамо кілька специфічних порад щодо протидії та захисту від загроз з повітря.

Коптери & теплік: технології

як протидіяти дронам з тепловізорамиПринцип роботи будь-якого тепловізора заснований на фіксації різниці температур. Це викликає так звану теплову сигнатуру. Чим менша різниця температур тіла та навколишнього середовища, тим менше вас видно. Технічні об'єкти також можуть генерувати теплове випромінювання – залежно від здатності поглинати тепло. Ворожий дрон може «побачити» не лише особовий склад, але й техніку. 

Але протидія можлива навіть у таких випадках. Адже поради стосовно того, як боротися з дронами з тепловізором, отримані від людей з реальним бойовим досвідом. 

Особливості та вразливі місця: як протидіяти дрону з тепловізором

Тепловізійна камера обладнана термодатчиком та процесором зображення. Зазвичай її прикріплюють на підвіс дрона, який допомагає стабілізувати зображення. Може обертатися на 360 градусів. Попри технічні особливості та методи знімання, він має свої слабкі місця, які впливають на його захист, точність показників:

  • атмосферні умови;
  • дим, пилюка;
  • коефіцієнт випромінювання об'єкта спостереження;
  • відбивна здатність;
  • відстань від камери до об'єкта;
  • текстура об'єкта (шорсткість або гладкість).

Ці чинники можна використовувати як заходи безпеки, маскування від тепловізорів. Але є дрони із вбудованими термодатчиками. DJI Mavic 3T можуть «бачити» об'єкти навіть у складних умовах, але вони залишаються вразливими до окопних засобів РЕБ та інших систем глушіння.

Засоби активного захисту 

Реальні бойові ситуації виявили, що камери тепловізорів не можна піддавати впливу сильних джерел енергії, бо датчики камери можуть вийти з ладу. Вразливі вони до традиційної протидії БПЛА: окопного РЕБ, антидронової рушниці. Як протидіяти, якщо є загроза бути виявленим, ви не на позиціях, і системи РЕБ недоступні:як боротися з дронами з тепловізором

  1. Ховайтесь за великими предметами. «Теплік» не може «побачити» вас через непрозорі предмети. Бетон, цегляна кладка, мішки з піском добре захищають, а от фанера, гіпсокартон – не настільки ефективні. 
  2. Використовуйте місцевість: якщо є низини, то пересуватися потрібно по них. Так є шанс залишитись невидимим для пілота коптера. 
  3. Заблокуйте тепло тіла за допомогою тактичних пончо зі спеціальних тканин. Вони не роблять бійця повністю невидим, але дозволяють злитися з фоном, розмивають силует. Мінуси цього способу – не маскують рух, не можна використовувати занадто довго, генерують невеликий шум. Тому вони не підходять для розвідгруп. 

Для захисту позицій використовують маскування. Діяти треба обережно, не стягуючи забагато речей, які слугуватимуть екраном. Наприклад, якщо це не нові локації і там ніколи не було шиферу, ворог обов'язково помітить зміни. Краще використовувати надокопні прилади спостереження, щоб не світитися. 

Як протидіяти дронам з тепловізорами при маскуванні позицій влітку гілками, листям? Враховуйте, що на спеці таке укриття скоро зав’яне – пожовкле листя буде демаскувати позицію. При пересуванні групою тримайте дистанцію. Чим більше скупчення людей, тим більше виділяється тепла. 

Як протидіяти FPV-дронам з тепловізорами: надійний тактичний захист

Для того щоб зрозуміти, чи спрацює певний лайфхак у конкретній ситуації, потрібно розуміти, як працює тепловізор та знати головний демаскувальний чинник: рух мобільних груп та пересування по позиції. Що захищає від тепловізора технічно та надійно, крім лайфхаків? Пам'ятайте: дрон зі своїм додатковим обладнанням залишається вразливим до роботи РЕБ та глушилок. Рушниці антидрон так само надійно виводять з ладу дрони-камікадзе з тепловізорами, як і інші безпілотники.

Компанія Nebonashe виготовляє тактичні засоби боротьби з безпілотниками малого типу. Кожен засіб має на меті захистити наших бійців від атак ворожих дронів. Тут можна придбати та замовити на тест-драйв:

  1. Антидронові глушилки з вузькоспрямованими антенами, які працюють на 3 частотах. 
  2. Окопні засоби РЕБ, які полюють на всі типи дронів.
  3. Тактичні окопні системи РЕБ для боротьби з FPV-дронами.
  4. Окремий окопний тактичний засіб РЕБ для протидії дронам DJI Mavik та Autel.

Прилади вже пройшли перевірку не лише на полігоні, але й у бою. Завдяки цьому виробник має постійний фідбек від бійців ЗСУ. Це дає можливість удосконалювати та кастомізувати прилади, щоб вони ще ефективніше виводили з ладу російські дрони.